‘Het is zoveel meer dan even een doosje ontwerpen’

Het KIDV heeft er sinds kort twee nieuwe collega’s bij: verpakkingskundige Rolf van Sprang en onderzoeker Nikki Groote Schaarsberg. We stellen ze graag aan u voor.

Nikki Groote Schaarsberg is terug op de burelen van het KIDV. Enige jaren geleden liep ze hier ook al rond, toen nog als student Industrial Design Engineering aan de Universiteit Twente, om onderzoek te doen voor haar masterscriptie. “Ik onderzocht de ontwikkeling van een tool om de circulariteit van verpakkingen te meten. Wel mooi om te zien dat daaruit The Sustainable Packaging Compass is voortgekomen, die afgelopen jaar door het KIDV is gelanceerd.”

Tijdens haar bachelor studie aan de HAS Hogeschool in den Bosch, raakte Nikki in de ban van verpakkingen. Ze studeerde Food Design en kwam toen ook in aanraking met een van de andere afstudeerrichtingen, Food Packaging Design. “Tot dat moment was een verpakking voor mij gewoon een zak of een doos of een potje. Maar ik ontdekte hoe cool  verpakkingen eigenlijk zijn en dat Packaging Design zoveel meer is dan ‘even een doosje ontwerpen’. Je moet over de hele keten nadenken. Ik kon daar veel meer creativiteit in kwijt, dan in het maken van een voedingsmiddel.”

Nikki vertelt verder: “Ik was het KIDV al eens tegen gekomen en het leek mij leuk om daar mijn master scriptie te maken. In die tijd deden bedrijven allerlei beloften om in de komende jaren hun verpakkingen honderd procent recyclebaar en circulair te maken. Ik vroeg mezelf af: is dit allemaal ‘circularikoek’ óf zijn het realistische doelen die binnen handbereik liggen? Dat sloot aan bij een project van het KIDV om veel beter te kunnen onderbouwen en beoordelen hoe duurzaam verpakkingen werkelijk zijn. En: welke verbeteringen mogelijk zijn.”

Hieruit ontstond zoals gezegd The Sustainable Packaging Compass. Ondertussen werkte Nikki als onderzoeker aan de Hogeschool van Amsterdam, eveneens op het thema verpakkingsontwerp en duurzaam verpakken. Bij haar rentree bij het KIDV komt haar focus te liggen op de zogeheten Verpakkingsbarometer. Die omvat een serie onderzoeken bij verschillende branches naar veelgebruikte verpakkingen en de recyclebaarheid. “Afgelopen jaar is in dit kader veel data verzameld en recentelijk zijn hier KIDV-rapportages over gepubliceerd. Ik ga me bezighouden met de volgende stappen: analyse van de data, aanvullende data verzamelen én wat branches en bedrijven hiermee kunnen doen om stappen te maken bij de verdere verduurzaming van hun verpakkingen. Ook willen wij de barometer bij andere branches uitrollen.”

Lees ook:
Rolf van Sprang: ‘Vooral ketensamenwerking biedt veel kansen’